Rada kvality České republiky a Řídící výbor Národního programu Česká kvalita oznámily předání dalších 16 ocenění výrobkům a službám v Národním programu Česká kvalita. Certifikáty opravňující k užívání značky převzali zástupci oceněných firem na Dni s Českou kvalitou na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

„Udělená ocenění dokazují, že české firmy dodávají na trh výrobky a služby špičkové kvality, které jsou plně srovnatelné se zahraniční konkurencí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Ocenění v Národním programu Česká kvalita jsou nejen nezávislou garancí kvality a bezpečnosti pro spotřebitele, ale i zaslouženým oceněním vynikající práce českých firem.“

V současné době je v programu 22 značek kvality pokrývající různé segmenty trhu především: spotřební výrobky, textilní výrobky, výrobky a služby pro děti (obuv, hřiště a sportoviště), hračky, ekologicky šetrné výrobky, výrobky pro stavebnictví, nábytek. Ze služeb se týká oblastí práce postižených osob, sociálních služeb, veřejně prospěšných organizací, internetových obchodů, nabídky služeb IT, bezpečné elektro montáže.

 „Podpora značek kvality je jednou z priorit a pilířů nově nastavené Národní politiky kvality ČR pro období do roku 2030. Jsem rád, že vláda České republiky potvrdila záměry nastavené touto politikou, kterou jsme společně připravili na Radě kvality ČR a svým usnesením v červnu letošního roku ji přijala,“ říká 1. místopředseda Rady kvality ČR Pavel Vinkler.

Výrobky a služby, které získají právo používat některou ze značek v Programu Česká kvalita, musí v přísných testech akreditovaných zkušeben a dalších odborníků prokázat, že jsou nadstandardně kvalitní a absolutně bezpečné pro spotřebitele. To je nesmírně důležité v situaci, kdy na evropské trhy stále ještě míří zdraví a život ohrožující výrobky. Dokazují to kontroly dozorových orgánů v jednotlivých zemích, jejichž výsledky jsou shromažďovány v evropském systému RAPEX. „Díky průběžné kontrole prováděné správci značky kvality garantují zákazníkům špičkovou kvalitu nejen v okamžiku udělení značky, ale po celou dobu, na kterou bylo právo jejího užívání uděleno.“ dodává předseda řídicího výboru Národního programu Česká kvalita Libor Dupal.

Jednou z oceněných firem je i výrobce masážních vířivých lázní, společnost USSPA, s.r.o. „Jde o další nezávislé ohodnocení a ocenění naší kvality nezávislou institucí a pak je to oficiální potvrzení českého původu našich produktů. Naše koncepce nestojí na nízké ceně, ale právě na kvalitě a přidané hodnotě. Pokud ty jsou potvrzeny nezávislou institucí, má náš zahraniční partner a v konečném důsledku i zákazník faktické ujištění o původu a úrovni produktu a dodavatele. Naše společnost se od počátků hrdě hlásí k českému původu, přestože to v začátcích znamenalo bořit stereotypy a předsudky,“ říká ředitelka společnosti USSPA, s.r.o. Kateřina Kadlecová.

Jednou z priorit Rady kvality ČR a tedy i Národního programu Česká kvalita je bezpečnost dětí a mládeže. „Děti jsou tou nejzranitelnější skupinou spotřebitelů, proto je na ně třeba pamatovat speciálními značkami kvality,“ připomíná Libor Dupal a dodává: „Jsme proto rádi, že i letos jsou mezi oceněnými noví držitelé licencí značek kvality „Žirafa“ – Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě a Hřiště-sportoviště-tělocvična – OVĚŘENÝ PROVOZ.!

Národní program Česká kvalita sdružuje nezávislé značky kvality, které však musí garantovat zákazníkovi nejen nadstandardní kvalitu a bezpečnost, ale i dlouhodobý dozor nad dodržováním kvalitativních parametrů, včetně sledování spokojenosti zákazníků s výrobkem či službou. V případě zjištění problémů či porušení podmínek je značka odebrána. Česká kvalita je tak jedinou zárukou nákupu bezpečného zboží s nezávisle ověřenou kvalitou a současně i nezanedbatelnou konkurenční výhodou pro výrobce či poskytovatele služeb.

Přehled oceněných výrobků a služeb:

Název firmyOceněný výrobek nebo službaZnačka kvality
Město Litoměřice  Sportovní hřiště Litoměřice – Růžovka  Hřiště-sportoviště-tělocvična – OVĚŘENÝ PROVOZ  
CENTRA a.s.  Značka kvality  se přiznává za dvě hřiště
Dětské hřiště – Pha 5, Barrandov – vnitroblok Lipského
Sportovní hřiště – Pha 5, Barrandov – vnitroblok Lohniského  
Hřiště-sportoviště-tělocvična – OVĚŘENÝ PROVOZ  
BOKAP s.r.o.  Dětská domácí obuv
Vzory:   025, 027,030, 032,  034, 034/1, 049, 050  
„Žirafa“ – Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě  
DZO s.r.o.  Dětská obuv s pevným vedením paty
Vzory: 011, 012, 013, 014, 015, 016-Baby, 017-Baby, 018, 019.  
„Žirafa“ – Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě  
Domov pro seniory Krásné Březno, příspěvková organizace  Domov pro senioryZnačka kvality v sociálních službách  
Domov pro seniory Světlo, pobočka PísekDomov pro senioryZnačka kvality v sociálních službách  
Středisko náhradní rodinné péče, spolek  Rodinná péčePrověřená veřejně prospěšná organizace  
Temperi, o.p.s.  Podpora sociálního začleňování dětíPrověřená veřejně prospěšná organizace  
DITON s.r.o.  Betonové dlažební bloky (dlažba)  Osvědčeno pro stavbu  
JIMIPLET, s.r.o.Pletenina, jednolícní, oboulícní, žebrová, určená pro děti do 3 let  QZ – Zaručená kvalita  
USSPA, s.r.o.  Masážní vířivé lázně (SPA)  CZECH MADE  
Mirel Vratimov a.s.  Potravinová fólie Fresh‘n’Roll  CZECH MADE  
Best Western Hotel Moráň  Ubytovací služby  Ekologicky šetrný výrobek/služba  
Sdružení SRAZ – Společně za radostí a zdravím, z.s.  Ubytovací služby Toulcův dvůr  Ekologicky šetrný výrobek/služba  
INTERIORS manufacture & design a.s.  Zakázková výroba nábytku  Česká kvalita nábytek  
Karton P+P  Školní anatomický batoh (Premium, Premium Light) kolekce 2023  ITC certifikovaná kvalita  

Galerie fotografií:

Katalog oceněných organizací naleznete ZDE.

Celý záznam z akce Den s Českou kvalitou můžete zhlédnout níže: