Již 21. ročník Národních cen České republiky zná své vítěze. V úterý je slavnostně vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Rada kvality České republiky. V roce 2021 byly uděleny ceny za čtyři hlavní kategorie: za kvalitu v rodinném podnikání, za společenskou odpovědnost, za kvalitu v programu EXCELENCE a za kvalitu v programu START.  

„Národní ceny představují ideální možnost srovnání organizací mezi sebou a prostřednictvím mezinárodně uznávaného hodnocení nejen zlepšovat firemní kulturu, ale také do řízení začlenit osvědčené přístupy týkající se kvality, společenské odpovědnosti a udržitelnosti,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Hodnocení firmám napoví, zda jsou na správné cestě, jak si stojí v českém konkurenčním prostředí či zda mají potenciál ke zlepšení dalšímu rozvoji.”

Do soutěže o Národní ceny ČR se přihlásilo celkem 58 organizací, uděleno bylo 20 cen, z toho 7 zlatých, 6 stříbrných, 4 bronzové a vyhlášeni byli 3 absolutní vítězové. Vyhlášení výsledků ročníku 2021 se konalo v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Loňský ročník byl v jistém ohledu specifický, byl to pilotní ročník implementace hodnocení Národních cen u programů START a EXCELENCE dle zcela nových schémat v rámci Modelu EFQM 2020,“ říká 1. místopředseda Rady kvality ČR a ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler a dodává: „Podstatný rozdíl oproti předešlému ročníku spočívá i v povinném využívání digitální platformy EFQM, která podporuje proces hodnocení a slouží ke komunikaci mezi účastníkem a hodnotiteli, k zaznamenání veškerých informací souvisejících s hodnocením.

Národní ceny kvality se každoročně udělují ve více než 80 zemích světa podle mezinárodních schémat uznávání EFQM, které vycházejí z modelu excelence EFQM.

„Univerzitní platforma Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR pro rodinné podnikání již druhým rokem hodnotila řízení rodinných firem. Ty si uvědomují, že komunikace je klíčová pro fungování rodiny i firmy. Účastí v soutěži získaly všechny rodinné firmy nezávislý pohled na své řízení a výkonnost včetně doporučení, kde by se mohly ještě zlepšit. Vážíme si toho, že můžeme kvalitu rodinných firem nejen měřit, ale i zviditelňovat v rámci Rady kvality ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu,“ říká člen představenstva AMSP ČR, garant projektu Rodinná firma a jednatel rodinné společnosti Beznoska Petr Milata.

Výsledky Národních cen České republiky, 21. ročník:

Národní cena České republiky za kvalitu v rodinném podnikání

 1. PRVNÍ CHODSKÁ, s.r.o.
 2. Ateliéry BÁRTA s.r.o.
 3. Milan Škoda – FOTO + BENEŠ a LÁT a.s.
 4. ICOM transport a.s.
 5. Centrin CZ s.r.o.

Národní cena České republiky za společenskou odpovědnost

Kategorie Digitální stát (veřejný sektor)

 1. Městský obvod Slezská Ostrava, Úřad městského obvodu Slezská Ostrava
 2. Centrum BAZALKA, o.p.s.

Kategorie Byznys (výroba a služby)

 1. Vodafone Czech Republic a.s.
 2. MALFINI, a.s.
 3. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.

Kategorie Chytré inovace (vzdělávání, věda a výzkum)

 1. Základní škola, Praha 13, Janského 2189
 2. SOŠ energetická a stavební, Obchodní akademie a SZŠ, Chomutov, p. o.

Absolutním vítězem se stal Vodafone Czech Republic, a.s., který převzal diplom pro absolutního vítěze NC ČR za CSR, diplom za 1. místo v kategorii Byznys „Společensky odpovědná organizace III. stupně“ a mezinárodní certifikát vydaný EFQM „Committed to Sustainability 3 Star“.

Národní cena kvality České republiky, program START

Kategorie Digitální stát (veřejný sektor)

 1. Statutární město Děčín, Magistrát města Děčín
 2. THEIA – krizové centrum o.p.s.
 3. Město Starý Plzenec, Městský úřad Starý Plzenec

Kategorie Byznys (výroba a služby)

 1. Focus People, s.r.o.

Absolutním vítězem se stalo Statutární město Děčín, Magistrát města Děčín, které převzalo diplom pro absolutního vítěze NCK ČR, program START, diplom za 1. místo v kategorii Digitální stát a mezinárodní certifikát vydaný EFQM „Qualified by EFQM”.

Národní cena kvality České republiky program EXCELENCE

Kategorie Chytré inovace

 1. Základní škola, Praha 13, Mohylová 1963
 2. Fakultní základní škola PedF UK, Praha 13, Trávníčkova 1744

Absolutním vítězem se stala Základní škola, Praha 13, Mohylova 1963, která převzala diplom pro vítěze NCK ČR, program EXCELENCE, diplom za 1. místo v kategorii Chytré inovace „Úspěšná organizace“ a mezinárodní certifikát vydaný EFQM „Recognised by EFQM 4 Star“.

V závěru slavnostního odpoledne byly vyhlášeny i Národní ceny České republiky na rok 2022. Informace jsou k dispozici zde: www.narodniportal.cz/narodni-a-krajske-ceny/. Přihlášky je možné podávat do 17. července 2022 (v případě Národní ceny České republiky za kvalitu v rodinném podnikání do 15. srpna 2022).

Sestřih z udílení Národních cen ČR můžete zhlédnout níže. Celý záznam z akce naleznete ZDE.

FOTOGALERIE: