Přípravy vrcholí, jen několik málo dní zbývá do vypuknutí celorepublikové úklidové akce. Další ročník projektu „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ je již na spadnutí.

Tisíce dobrovolníků spojí své síly přesně 8. dubna, aby společně přidaly ruku k dílu a ulevily tak české přírodě. Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2015 v České republice vyprodukováno téměř 27 milionů tun odpadu. Na jednoho obyvatele tak připadá až 317 kilogramů odpadků ročně. Lze však spočítat také odpad, který v odpadkových koších nekončí?

Během dobrovolnických akcí, do kterých se každoročně zapojují tisíce dobrovolníku, se v roce 2015 podařilo v české přírodě sesbírat 1 403 tun odpadu, v roce 2016 dokonce až 1 634 tun. Jakého magického čísla bude dosaženo v letošním ročníku?

logo-USUC-2016_BIG_300dpi_black_white (1)

„Ukliďme svět, ukliďme Česko“ slaví teprve druhé narozeniny, úklidové akci u nás však nejsou žádnou novinkou. První velký úklid v ČR „Ukliďme svět“ proběhl již v roce 1992 pod patronátem Českého svazu ochránců přírody. V roce 2012 se objevil další zajímavý projekt – Zmapujto.cz. Jedná se o webovou stránku a mobilní aplikaci, skrze niž lze hlásit nelegální skládky a jiné ekologické problémy po celé republice. „Ukliďme Česko“ jako další aktivitu reagující na zvýšený počet nahlašovaných problémů, zorganizoval v roce 2014 spolek Ekosmák. A není nic lepšího, než když se spojí tři úspěšné iniciativy se společným cílem v jednu ohromnou akci. A tak se zrodil projekt „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Úklidy probíhají po celý rok, avšak stejně tak jako v každé domácnosti je někdy zapotřebí udělat velký úklid s velkým V, tak i  příroda potřebuje jednou za čas pořádně „pročistit“. A právě proto se vždy na jaře a na podzim svolají deseti tisíce dobrovolníků, aby se chopily svých náčiní.

Zapojit se může každý jako dobrovolník, organizátor, nebo jako sponzor.

„Ukliďme svět, ukliďme Česko“ je tu pro všechny, kteří chtějí udělat dobrý skutek. Pro přírodu, pro životní prostředí, pro sousedy v okolí, pro své děti nebo prostě jen pro dobrý pocit…

Také pod celosvětovými iniciativami „Let´s Do It!“ a „Clean Up the World!“ se i letos bude uklízet ve více jak stovce států po celém světě.

Dlouhodobým cílem českých organizátorů je zapojit do akce až 1% obyvatel. Ke konci března je zaregistrováno již 1919 úklidů po celé České republice.

Chcete se připojit? Ještě máte možnost. Více informací se dočtete zde.