Praha, 13. června 2018 – V úterý 12. června 2018 se v Černínském paláci v Praze předaly Ceny SDGs, unikátní ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN v Česku. Večerem nejvíce rezonovala témata odpovědné spotřeby, boje proti plastu či zlepšení vzdělávání. Vítěze vybírala odborná porota i široká veřejnost ve veřejném hlasování.

 Druhý ročník nezávislého ocenění uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Mezi byznys partnery patří Unilever a Veolia. Do výběru se opět zapojila také široká veřejnost. „Ceny SDGs na konkrétních projektech ukazují, jakým směrem by se měla naše společnost ubírat, aby její rozvoj neprobíhal na úkor přírody ani sociální stability. Pro mě osobně jsou oceněné projekty hmatatelným příkladem toho, čeho se snaží při mnohdy dlouhých a abstraktních jednáních dosáhnout OSN. Dokazují, že toto úsilí dává smysl,“ uvedl ministr zahraničních věcí Martin Stropnický.

V kategorii Reporting podle SDGs byl oceněn report společnosti Siemens. Na základě srozumitelné analýzy české situace přispívá Siemens k řešení významných problémů, zejména odliv mozků, rozvoj inovací a podpora sociální transformace. SDGs jsou srozumitelně začleněny do korporátní strategie. Report, i díky výborné grafice, srozumitelně zveřejňuje komplexní data nejen o proběhnuvších projektech, ale konkrétně zveřejňuje Siemens své závazky a cíle do roku 2024.

Cenu České rozvojové agentury získala nezisková organizace SIRIRI s projektem Škola hrou ve Středoafrické republice. Škola hrou spojuje využití moderních pedagogických metod s autorskou přípravou, tiskem a distribucí didaktických pomůcek v národním jazyce Sango. Pavel Frelich, ředitel České rozvojové agentury dodává: Na tomto inovativním projektu jsme ocenili, že na jeho přípravě spolupracovali i středoafričtí učitelé a odpovídá tak tomu, co středoafrické školství skutečně potřebuje. Tento projekt založený na myšlenkách J. A. Komenského má vysoký standard pedagogiky 21. století a oslovil už zhruba 20 000 žáků a několik stovek místních pedagogů. Zájem o něj navíc stoupá.

Cenu pro mladé leadery do 30 let, kterou zaštituje Forbes Česko, získal Filip Maleňák s Aplikací Záchranka. Jedná se o systém tísňového volání nové generace, kdy je telefonický hovor na tísňovou linku 155 doplněn datovou komunikací. Cenu předali ambasadoři globálních cílů v Česku, biochemička Karina Movsesjan, která se umístila v letošním výběru Forbes 30 pod 30, a Yemi A. D., umělec, tanečník a podnikatel.

Dva vítěze vybrala také široká veřejnost. V kategorii Byznys zvítězila společnost MIWA, která prostřednictvím distribučně-prodejního systému zajišťuje bezodpadovou cestu zboží od výrobce až do prodejny, hygienicky a s využitím technologií pro komfortní nákup a chytrý přehled o původu a kvalitě zboží.

 

V kategorii veřejná sféra veřejnost nejvíce zaujal program Skutečně zdravá škola. Ten rozvíjí kulturu zdravého a udržitelného stravování prostřednictvím vzdělávacího programu zaměřeného na pochopení vztahů mezi jídlem, kulturou, zdravím a životním prostředím, přispívá ke zvýšení čerstvosti a zlepšení výživové hodnoty a kvality pokrmů ve školních jídelnách.

Cenu odborné poroty, která je složena z řad vyhlašovatelů, byznys a mediálních partnerů, získal projekt Protierozní kalkulačka od Ministerstva zemědělství. „Projekt pomáhá posilovat schopnost půdy odolávat erozi i suchu. To se v současné době stává závažným problémem, který pociťujeme všichni. Vítězství v Cenách SDGs pomůže poukázat na to, že je nutné změnit naše chování, abychom ochránili dostatek kvalitní půdy pro budoucí generace. Vítězství Ministerstva zemědělství také dokazuje, že veřejná sféra není jen o nevládních organizacích, ale také o státní správě,“ dodává Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

 

Ceny SDGs byly vítězům předány v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí za osobní účasti ministra financí Dánského království, Kristiana Jensena, pod jehož silový resort spadá agenda SDGs v Dánsku. Roli moderátorů slavnostního večera se ujali SDGs ambasadoři, spisovatelka Barbara Nesvadbová spolu s Petrem Šimůnkem, šéfredaktorem Forbes Česko.

Vítězové si odnesli designové ceny z betonu od Gravelli dle návrhu LaceUp. Letos s unikátní myšlenkou. Trofej lze otevřít až v roce 2030, kdy agenda SDGs oficiálně končí. Ukrývají v sobě ručně psané poselství od Jeffreyho Sachse, SDGs Advokáta OSN a jednoho z nejvlivnějších světových ekonomů, který se v loňském roce zúčastnil prvního ročníku vyhlašování Cen SDGs v Česku.

Po slavnostním galavečeru byla v Zahradách Černínského paláce připravena zero-waste recepce, která byla sestavena byla např. z křivé zeleniny, fairtradové kávy či zmrzliny. A aby se předešlo plýtvání, účastníci měli možnost si odnést jídlo s sebou v unikátních dózách v edici SDGs od IKEA.