Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák předal ceny za společenskou odpovědnost za loňský rok. Slavnostní vyhlášení soutěže se konalo v úterý 16. května 2017 v Dole Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic. Do letošního osmého ročníku soutěže, kterou vyhlásila Rada Moravskoslezského kraje spolu s Radou kvality ČR, se přihlásilo 51 uchazečů – firmy, obce a společnosti veřejného sektoru.

Před dvěma lety jsem coby rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava přebíral vítěznou cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. Tehdy byla ztvárněna plastikou ze skla a mosazi připomínající váhy, kterou vyrobil sochař Jan Šnéberger. Letos coby hejtman kraje předávám stejné váhy – symbol spravedlnosti – svým společensky odpovědným nástupcům,“ řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

V kategorii obcí s rozšířenou působností v soutěži o Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost za rok 2016 zvítězilo město Vítkov, mezi ostatními obcemi si nejvyšší cenu již počtvrté odnesla obec Otice. Z firem do padesáti zaměstnanců obsadil první místo Zámeček Petrovice. V kategorii do 250 zaměstnanců zvítězila, stejně jako loni, společnost Technické služby Opava s. r. o. Absolutním vítězem v kategorii firem nad 250 zaměstnanců se stala společnost OZO Ostrava s. r. o. V kategorii „organizace veřejného sektoru“ získaly 1. místa MENS SANA, z. ú. (podkategorie do 50 zaměstnanců) a Dolní oblast VÍTKOVICE, z. s. (podkategorie nad 50 zaměstnanců).

„Je důležité vyzdvihnout jednotlivce i celé týmy a poděkovat jim za to, že dělají pro kraj, pro občany více, než je jejich povinnost a než jim ukládá zákon. To je podstata společenské odpovědnosti. Klíčem k úspěchu jsou lidé vzdělaní, pracovití, motivovaní, altruističtí,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák.

Soutěž, která se koná od roku 2008 je rozdělena do tří hlavních kategorií – podnikatelské subjekty, obce, organizace veřejného sektoru. Ty se dále člení podle počtu zaměstnanců nebo působnosti obcí. Hodnotící komise u soutěžících posuzovala řadu sociálních, environmentálních i ekonomických ukazatelů. Zaměřila se mimo jiné na jejich vztah k okolí a jeho sociálním potřebám, podporu sociálně ohrožených skupin, handicapovaných i osob se změněnou pracovní schopností.

Vítězové soutěže Cena hejtmana kraje za společenskou odpovědnost
za rok 2016:

kategorie „podnikatelské subjekty (firmy)“:

 •  do 50 zaměstnanců
  1. místo – Zámeček Petrovice
  2. místo – Park Inn by Radisson Hotel Ostrava; (Orchard Hotel a.s.)
  3. místo – Zelená dílna s. r. o.
 •  do 250 zaměstnanců
  1. místo – Technické služby Opava, s. r. o.
  2. místo – CPI Hotels, a. s.; Clarion Congress Hotel Ostrava
  3. místo – MARLENKA international s.r.o.
 •  nad 250 zaměstnanců
  1. místo – OZO Ostrava s. r. o.
  2. místo – Brose CZ spol. s r.o.
  3. místo – BONATRANS GROUP a.s.
  3. místo – TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s.

kategorie „obce“:

 •  obce s rozšířenou působností
  1. místo – Město Vítkov
  2. místo – Město Třinec
  3. místo – Město Krnov
 •  ostatní obce
  1. místo – Obec Otice
  2. místo – Město Studénka
  3. místo – Město Rychvald

kategorie „organizace veřejného sektoru“

 • do 50 zaměstnanců
  1. místo – MENS SANA, z. ú.
  2. místo – Družstvo NAPROTI
  3. místo – Stránské z.s.
 • nad 50 zaměstnanců
  1. místo – Dolní oblast VÍTKOVICE, z. s.
  2. místo – Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
  3. místo – Domov Vesna, p. o.

Vítězové obdrželi plastiku s názvem Stabilitatem Mentis (stálost v myšlení), která je zhotovena z čistého křišťálu a leštěné mosazi. Zobrazuje váhy jako symbol spravedlnosti a rovnosti. Autorem je sochař Jan Šnéberger. Cena má motto Marca Tulllia Cicera: „Podstatou rovnosti je spravedlnost.“

Zdroj: TZ Moravskoslezského kraje, Cena hejtmana za společenskou odpovědnost, 16.5.2017, dostupné zde