Sobota 27. května patřila předávání prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN.

Do prvního ročníku Cen SDGs se přihlásilo neuvěřitelných 215 projektů, které se  utkaly o vítězné příčky v pěti kategoriích.

Ocenění je unikátní hned v několika aspektech. Česká republika se stala první zemí na světě, kde se ceny za naplňování tzv. SDGs (Sustainable Development Goals) udílí. Jedná se tak o první nezávislé ocenění v naplňování udržitelnosti vůbec. Iniciativu projevily společnou organizací Úřad vlády ČR, Asociace společenské odpovědnosti, UN Global Compact v ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Informační centru OSN v Praze a Česká rozvojová agentura. A co více, k výběru vítězných organizací kromě odborné poroty měla co říci také široká veřejnost. Do hlasování v kategorii veřejný a soukromý sektor se tak zapojilo přes 8 tisíc občanů.

Nominace organizací probíhala již od dubna. K vyvrcholení prvního ročníku došlo během slavnostního večera v sobotu 27. května 2017 v Černínském paláci. U příležitosti Cen SDGs exkluzivně vystoupil a jednu z cen také předal profesor Jeffrey Sachs, uznávaný ekonom, expert na udržitelný rozvoj a odborný poradce OSN. Slavnostního předávání se zúčastnila také řada veřejně známých osobností a ambasadorů SDGs, kteří se podílejí na popularizaci a šíření témat a problematiky udržitelnosti u nás, nejen v klipu Česko mění svět.

Příklady toho, jak konkrétně mění Česko svět, lze názorně doložit úsilím vítězů prvního ročníku Cen SDGs, jimiž jsou: Český ostrovní dům  v kategorii soukromý sektor a kampaň Jsem připraven od iniciativy Zachraň jídlo v kategorii veřejný sektor. Cenu odborné poroty si odnesl Nadační fond Avast za projekt Spolu až do konce. Rozvojová agentura ocenila projekt CLIDATA od Českého hydrometeorologického ústavu a cenu za nejlepší reporting podle SDGs převzala IKEA Česká republika.

Více o cenách SDGs.

Zdroj: A-CSR, 28.5.2017, dostupné zde.