Oficiální portál České republiky o společenské odpovědnosti.

Oficiální portál
České republiky
o společenské odpovědnosti.

Česko mění svět. Udělené Ceny SDGs jsou toho důkazem

Sobota 27. května patřila předávání prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN.

Do prvního ročníku Cen SDGs se přihlásilo neuvěřitelných 215 projektů, které se  utkaly o vítězné příčky v pěti kategoriích.

Ocenění je unikátní hned v několika aspektech. Česká republika se stala první zemí na světě, kde se ceny za naplňování tzv. SDGs (Sustainable Development Goals) udílí. Jedná se tak o první nezávislé ocenění v naplňování udržitelnosti vůbec. Iniciativu projevily společnou organizací Úřad vlády ČR, Asociace společenské odpovědnosti, UN Global Compact v ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Informační centru OSN v Praze a Česká rozvojová agentura. A co více, k výběru vítězných organizací kromě odborné poroty měla co říci také široká veřejnost. Do hlasování v kategorii veřejný a soukromý sektor se tak zapojilo přes 8 tisíc občanů.

Nominace organizací probíhala již od dubna. K vyvrcholení prvního ročníku došlo během slavnostního večera v sobotu 27. května 2017 v Černínském paláci. U příležitosti Cen SDGs exkluzivně vystoupil a jednu z cen také předal profesor Jeffrey Sachs, uznávaný ekonom, expert na udržitelný rozvoj a odborný poradce OSN. Slavnostního předávání se zúčastnila také řada veřejně známých osobností a ambasadorů SDGs, kteří se podílejí na popularizaci a šíření témat a problematiky udržitelnosti u nás, nejen v klipu Česko mění svět.

Příklady toho, jak konkrétně mění Česko svět, lze názorně doložit úsilím vítězů prvního ročníku Cen SDGs, jimiž jsou: Český ostrovní dům  v kategorii soukromý sektor a kampaň Jsem připraven od iniciativy Zachraň jídlo v kategorii veřejný sektor. Cenu odborné poroty si odnesl Nadační fond Avast za projekt Spolu až do konce. Rozvojová agentura ocenila projekt CLIDATA od Českého hydrometeorologického ústavu a cenu za nejlepší reporting podle SDGs převzala IKEA Česká republika.

Více o cenách SDGs.

Zdroj: A-CSR, 28.5.2017, dostupné zde.